SOSYAL AĞLAR

Web Tasarımı İçin Bazı İpuçları

Web Tasarım

Web Tasarımı İçin Bazı İpuçları

responsive-1024x768[1]Burada ifade edeceğim ipuçları sadece yol gösterici bir nitelik taşıyor, dini bir misyon gibi yapışılmasına gerek yok. Uygulanabilir olanları yanında olmayanları da olabilir. Ticari bir amaç taşıyan siteniz varsa daha fazla dikkat etmenizi öneririm, o kadar.

1. Tutarlılık
Renk düzeni, sayfa yerleşimi, yazı tipleri ve boyutları sitenizin başından sonuna kadar tutarlı olmalıdır. Şirketinizin kurumsal bir kimliği varsa (renkler ve logolar), bu kimlik sitenizin temel yapısını oluşturacaktır. Şirketinizin gelişimi ve markanızın tanınması için bu şarttır. Grafiksel simgeler bütün sayfalarda yer aldığında sitenin kullanımına ve akılda kalmasına olumlu katkısı olacaktır.

2. Kısa ve Öz Olmak
Bilinenin aksine web sitesini tamamen doldurmak size bir şey kazandırmaz. Web sitesi belediye otobüsü gibi değildir. Bazı kimseler ziyaretçilerinin daha fazla bakacağı düşüncesi ile her sayfaya olur olmaz her türlü bilgiyi tıkış tıkış doldururlar. Bilinmesi gereken önemli bir husus, insanların PC ekranındaki bir yazıyı normalden %25 daha yavaş okuduklarıdır. Bu nedenle her sayfada yer alan lüzumundan fazla bilgi demek, ziyaretçinin (eğer okursa) bir hayli yorulması demektir. Bilgiler kısa kısa olmalı, gerekli açıklamalar için de ziyaretçilerin eğer isterlerse tıklayabileceği bir link vermelidir. Sayfada biraz da boş alanların bulunması okuyuculara kolaylık sağlayacak, aradıkları şeyleri kısa sürede bulmalarını sağlayacaktır.

3. Kolay Kullanım
Kullanım normal, bilinen bir mantığa dayanmalıdır. Sitenize giren biri çıkmaz bir sokağa girdiğini düşünmemelidir, öyle düşünürse yapacağı tek şey geri dönmek olacaktır. Siteniz kolay bir kullanımın yanı sıra tutarlı bir temaya da sahip olmalıdır. Sitenin genel yapısı bütün alt sayfalara da yansımalı ve kullanıcı herhangi bir sayfada iken diğer bölümlere kolayca geçiş yapabilmelidir. Menülerin sayfa içindeki yerleşimi hemen göze çarpmalıdır. Ziyaretçi iki saat menüleri aramaz, yapacağı tek şey geri dönmemek üzere orayı terk etmektir.

4.Sık Sık Güncellemek
İnsanlar ziyaret ettikleri sitelerdeki bilgilerin sürekli güncel olmasını isterler. Bu nedenle web sitenizdeki bilgilerin güncelliğini ihmal etmemeniz gerekir. Yerleşimi ve grafikleri sık sık güncellemek gerekmese de, sayfanızda her zaman yepyeni izlenimi uyandıracak değişiklikler yapmanız web sitenizi etkileyici kılacaktır.

5. Yüklenme Süresini Hesaba Katmak
Birçok site harika grafikleri, video kaynakları ve animasyonları ile müthiş göz alıcıdırlar ama genelde yüklenmeleri sonsuza kadar sürer. Eğer bir sayfa 15 saniye sonra yüklenmiyorsa, ziyaretçileriniz (yahut potansiyel müşterileriniz de diyebiliriz) başka bir siteye, rakiplerinizin sitesine geçecektir. Grafikler sade, yer alan multimedya öğeleri de tutarlı bir seviyede olmalıdır. Gerekli eklentiler ve mevcut dosyaların çalışması için gerekli programlar da mutlaka belirtilmelidir.

6. Bilgilere Ulaşılabilirlik
En kötü şey de, sitenize gelen bir ziyaretçinin gayet iyi göründüğünü zannettiğiniz ara yüzüne karşılık istediği bilgiye ulaşamamasıdır. Bu durum ziyaretçinin moralini bozacak ve sitenizden ayrılacaktır. Onun için, ziyaretçiler bilgilere kolay ve çabuk bir şekilde ulaşabilmelidir. Böylece sitenizdeki hareketlilik artacaktır.

7. Uzun Paragraflardan Kaçınmak
Ziyaretçileri kovmanın en kolay yollarından biri de upuzun soru listeleri ve bunlara verilen uzun cevaplardır. Sorular belli bir seviyede olmalı, bir kritere (max. 1000 karakter gibi) bağlı kalmalıdır.

8. İyi İletişim Kurmak
İnsanlar internette aktif olmayı severler. Daha fazla bilgi almak için sorular sorarlar ve bazı istekleri olabilir. Mümkün mertebe bu sorulara cevap vermeniz ve taleplerin makul olanlarını karşılamanız gerekir.

9. Detayları Kontrol Etmek
İmla hataları, kötü bir gramer, kötü sayfa tasarımı sitenizin kalitesini en alt seviyelere düşürecektir. En küçük bir detay bile bazen firmanızın komik duruma düşmesine neden olabilir. Siteler modası geçmiş, artık tedavülden kalkmış bilgilerden arınmış olmalıdır ve diğer tarayıcılar açısından görünümü de sıklıkla kontrol edilmelidir. Örneğin, şu an Firefox isimli tarayıcı İnternet Explorer’ kadar çok kullanılan tarayıcıdır. Sitenizi yaptıktan sonra Firefox (veya diğer tarayıcılarda) da nasıl görünüyor, bir bakmanızda fayda var.

10. Site Yapım Aşamasında!
Böyle bir şeye kesin olarak hayır! Eğer siteniz hazır değilse onu yayınlamayın. Aksi halde, ziyaretçiler siz onu kullanıma hazır hale getirdiğinizde ziyaret etmeyeceklerdir. Rakip siteleriniz böyle durumlarda müthiş hit alacaktır.

Okumaya Devam Et
Click to comment

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI