SOSYAL AĞLAR

Web Tasarımın Yedi Kriteri

Web Tasarım

Web Tasarımın Yedi Kriteri

Web-Design7[1]Web tasarımında çok önemli bir nokta var ki, o da tasarladığınız siteyi insanların çok ziyaret etmeleridir. Yani, “ben tasarımımı yaptım kardeşim, bitti artık, gerisine karışmam” gibi bir düşünceye kapılmanın zamanı değil artık. Peki, ne yapmalı o zaman, gelin beraberce ona bir göz atalım.

Web tasarım dünyasında, dikkate aldığınız takdirde sitenizin çok ziyaret edilmesini sağlayacak yedi temel kriter vardır. Bu yazıda sizlerle bunları paylaşmak istedim.

1. Sözünü ettiğimiz kriterlerin ilki, “Yapabilecek olman, yapmak zorunda olduğun anlamına gelmez.” Web teknolojilerinin sürekli gelişmesi, web tasarımı için çok daha fazla araç, seçenek ve imkân sunuyor, ama bu gelişmelerin tamamının bir web tasarımcısının yararına olduğunu da söylemek çok güç. Çoğu kez sitenize gelir getirecek, sitenize hareket katacak diye eklediğiniz birçok şey, sitenin performansını artırmak şöyle dursun, kullanıcıları sinirlendirerek onların sitenizi terk etmesine neden olabilmektedir.

2. İkinci kriter, “Her zaman bir istisna vardır.” Bir web tasarımı için nadiren tam bitmiş denilebilir. Bu nedenle bir tasarımcı kullandığı teknoloji ve tasarım metotları konusunda dikkatli olmalıdır, çünkü sitede sorun olması ihtimali her zaman vardır. Web tasarımcısı her yeni projeye başladığında gözlerini açık tutmalı ve bu proje için en iyi teknolojiyi en iyi şekilde kullanarak bunda başarılı olmayı hedeflemelidir.

3. Unutmayın ki, “kesin hükmü kullanıcılar verir” ve web tasarımının üçüncü kriteri de budur. Tecrübeli bir tasarımcı bir sitenin işlevine göre bir tasarım yapabilir, ya da olması gereken bu olabilir, ama tasarımcının amiri veya müşterisi farklı düşünebilir. Sonuçta, kullanıcılar büyük önem arz ederler. Onlar hoşlanmayabilir yahut siteye farklı bir bakış açısı ile bakabilirler. Bu durumda onları memnun edici bazı değişikliklere hazır olmakta fayda vardır.

4. Profesyonel web tasarımcıları tasarımlarında mümkün olanın en iyisini takip etmek ve kullanmak gayreti içinde olmalıdır. Bir sitenin tasarım standartlarına, düşünce estetiğine, teknolojiye yakınlığına önem vermek gerekir. Hangi konuda olursa olsun, bir tasarımcı tasarım yaparken var olan birçok bakış açısından da azami ölçüde yararlanmalıdır. Aslında kastettiğim de dördüncü kriter: “Deneyimlerin ötesine geçmek bir tasarımcının sürekli uğraştığı bir şeydir.” Örneğin, tasarladığı zaman sitesini sadece Microsoft Internet Explorer’da görüntüler ve Mozilla Firefox, Chrome ya da Safari gibi tarayıcıları hesaba katmazsa bu davranışıyla kullanıcıları kendinden uzaklaştırmış olacaktır.

5. İzlemeniz gereken beşinci kriter, tasarım esnasında “Tevazu en iyi yaklaşımdır.” Niçin tevazu? Çünkü web tasarımı çok fazla karmaşık unsurlar içerir. Yeni teknolojilerle sitesini daha çekici kılmak isteyen tasarımcılarla da karşılaşırsınız, ya da daha yaratıcı bir yolda teknolojiyi kullanmak isteyenlerle de. Eğer bir tasarımcı, işinde gurura, kibire izin vermiyorsa, başkalarının üstün becerilerinden faydalanarak kendini geliştirmeyi hedefliyorsa, emin olun, ancak o zaman çok ciddi mesafeler kat edebilecektir.

6. Akıllı bir web tasarımcısı bilir ki, “Herkesi memnun etmek imkansızdır.” İster milyonlarca web kullanıcısı olsun, isterse bir ofisteki on kişi olsun, bir tasarım herkes üzerinde aynı etkiyi uyandırmayacaktır. Herkesin bir görüşü vardır ve bu görüşleri dinlemek önemlidir. Çünkü bu görüşler size yeni ve daha iyi fikirler verebilir. Ancak yeterli çoğunluk ile herkesi mutlu etmeye çalışmak arasında ince bir çizgi vardır. Eğer herkesi memnun etmek isterseniz altıncı kriterimizi ihlal etmiş olacaksınız. (:

7. Yedi kriterin sonuncusu, “Standartların ötesinde biri olmaya çalışmaktır.” Web tasarım şekilleri ve standartları sürekli değişiyor ve değişmeye de devam edecektir.

Bir site tasarlarken bu yedi kriteri göz önünde bulundurmanız, sitenizin daha fazla ziyaret edilmesine yardımcı olacaktır.

Okumaya Devam Et
1 Yorum

1 Yorum

  1. Hasan

    29 Nisan 2011 / 17:08

    Güzel bilgi teşekkürler.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI