SOSYAL AĞLAR

“Yazılıma Başlamak İçin Çok mu Geç Kaldım?”

Kariyer

“Yazılıma Başlamak İçin Çok mu Geç Kaldım?”

18 yaşında bir arkadaşımız geçenlerde Sanalkurs Soru-Cevap kısmında bir soru yöneltmiş. Siteyi baştan aşağı yapan bir yazılımcı olmak için çok geç kalıp kalmadığını soruyor. Ona verdiğim cevabı buraya da aktarmak istedim.

Öğrenmenin yaşı olmaz, sadece istemek yeterlidir. Sen ne yapmak istediğini bildiğin sürece, nasıl yapacağının yollarını araştırırken ciddi bir mesafe katettiğini fark edersin.

 • Yazılımcı olmak istiyorsan öncelikle hangi alanda ilerlemek istiyorsun, ona karar ver. Örneğin, PHP uzmanı olmak istediğini var sayalım.
 • İlk önce temel HTML, CSS, Javascript gibi temel yazılım bilgileri konusunda kendini geliştir.
 • Bunları sonraya bırakırsan, yazılımda gelişme sürecin uzun ve zahmetli olur.
 • HTML + CSS + JS üçlüsünün temelini kavradıktan sonra, Bootstrap gibi bir framework üzerinden gidebilirsin. Düz öğrenmek yerine sistemli bir metotla ilerlemeni sağlar.
 • Öğrenmenin en iyi yolu, direkt olarak bir projede yer almaktır. Gönüllü olarak gidip sana öğrenmek istediğin yola uygun alt yapılarda çalışan projelerde çalışabilirsin. Tanıdıkların varsa, onlara destek olabilirsin. Bu adımları atarken metotları, usülleri ve ipuçlarını öğrenmeye odaklan. Ustaları usta yapan küçük noktaları görmeye çalış.
 • Öğrendiklerini yazılı veya videolu olarak anlat. Bir Youtube kanalında bunu yapabilirsin. Videolarını birilerinin izleyip izlememesi önemli değil, önemli olan öğrendiklerini tekrar etmen. Bu esnada bir çok gözünden kaçan noktayı kavradığını fark edeceksin çünkü.
 • Yorulma. Bırakma. Sıkıldığında başka bir şeyle ilgilen ama, asla vazgeçme.
 • PHP ile neler yapılabilir, neler yapılamaz bunları öğren. PHP nasıl bir dildir, Java, ASP.net, Pyton, Ruby gibi dillerden farkı nedir, bunları kavramaya çalış. Yani öğrenmek istediğin dil, bütün diller arasında nerede duruyor, neden diğerlerinden ayrılıyor, özellikleri nedir, bunları bil.
 • PHP eğitimlerine başla ve ara vermeden büyük bir şevkle ilerliyorsan, senden yazılımcı olur demektir.
 • Ufak PHP işleri yapmaya başla. Kendine ait bir proje bul, kendi projen olan. Onu geliştir. Örneğin, bir iş yeri çalışanlarının performanlarını ölçen bir yazılım geliştirmek istesen, nasıl bir şey yapman gerekirdi, alt yapısı, özellikleri, içeriği nasıl olurdu, başla ve geliştir. Sonunda bu yazılım çöp olsa bile önemli değil.
 • Ayrıca bu konuda daha detaylı bilgiler paylaştığım bir makale yazmıştım. Ona da göz atabilirsin: İyi Bir Yazılımcı Olmanın Temel Kuralları
Okumaya Devam Et
Click to comment

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Kariyer

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI