SOSYAL AĞLAR

Bir İşveren Nasıl Olmalıdır?

Kariyer

Bir İşveren Nasıl Olmalıdır?

Bu yazıda da freelance çalışanlara işverecek olan kimselerin dikkat etmesi gereken noktaları ele aldım.

1. İşveren, yaptıracağı iş hakkında öncelikle bir liste yapmalıdır. Bu listede neler yapılacağı, işin mahiyeti, neler olmayacağı, projenin büyüklüğü gibi konularda bilgiler yer almalıdır. Yani önceden yaptıracağı iş konusunda belli bir format oluşturmalıdır. Kafasına esip “ben web sitesi yaptıracağım, birini bulayım yaptırayım” yerine, muadil iş yapan yerli yabancı rakip firmaların web sitelerini inceleyip sitede yer alması muhtemel dokümanları oluşturarak bir rapor şeklinde hazırlarsa, hem işi yapan hızlı yapar, hem de anlaşmazlıklar ortadan kalkar. Dolayısı ile iş isteğini net olarak sunmak zorundadır.

2. Freelance çalışan ile ciddi olmalıdır: Ciddi olmak yukarıda da belirtildiği gibi işlerin arada lakaytlığa yer vermeden yürümesini sağlayacaktır.

3. İş vereceği kişiyi araştırmalıdır: Fiyatı çok düşük verdi diye hemen yaptırmak yerine, karşı tarafın referanslarını incelemeli, gerekirse bazılarını arayıp bilgi almalıdır. Çünkü profesyonel bir freelance çalışanın profesyonel referansları olur. Bu işlerde çok az meblağ verenden ziyade çok iyi iş yaptığını düşündüğü kişiye yönelmelidir. 3 lira çok verebilir, ama sonrasında sıkıntı yaşama ihtimaliniz az olur, dilerseniz çok cüz’i rakamlara da yaptırabilirsiniz, fakat sonrasında ciddi sıkıntılar yaşadığınızda o kişiyi bulamayabilirsiniz. Kısacası iş veren işi ciddiye almak zorundadır, “herkes yaptırıyor, ben de yaptırayım” mantığı ile değil, “kaliteli, ciddi bir sonuca ihtiyacım var” mantığında olmalıdır.

4. Karşıdaki kişiye akıl vermemelidir: Türkiye’de en çok karşılaşılan konu da insanların her işten anlıyor olmasıdır. Mesela işveren işi verir, yaptıran kişiye şunu şöyle yap, bunu şu şekilde yap gibi sürekli akıl verir. Hâlbuki yukarıda belirttiğimiz 4. maddenin sonucunda böyle bir şey yapmak çok mantıksızdır ve işverenin de sınırlarını görmesi lazımdır. Profesyonel olduğuna inandığınız biri ile çalışıyorsanız ve siz ona net bir liste sunmuşsanız, bırakın yaratıcılığını kullanarak o size sonuçları sunsun. Beğenmediğiniz noktaları gerek birlikte, gerekse maiyetinizle tartışın, görüşün ve karşı tarafı kırmadan değiştirilmesini istediğiniz noktaları sebepleri ile dile getirin. Türkiye’de bu alanda en büyük şikâyet, işverenlerin yapılan işi kuşa çevirmesi konusunda gelmektedir. Karşınızdaki kişinin yaratıcılığına güvenmiyorsanız işi vermeyin, veriyorsanız da çok ciddi anlamda müdahale etmekten kaçının.

5. Ücretlendirme konusunu açık ve net belirlemelidir: Türkiye’de insanlar freelance çalışanlarla yapılan işlere angarya işler olarak bakmaktadırlar ve ücretlendirme konusunda da çok cimri davranmaktadırlar. Freelance çalışan bu işin eğitimini almış kişidir, sizin işinize de ciddi anlamda zaman ve emek harcayacaktır. Bir doktorun yaptığı iş için talep ettiği ücreti çok görmüyorsanız, bu işin doktorunun (profesyonelinin) talep ettiği ücreti de normal karşılamak gerekir. Yapılan iş angarya bir iş değildir, sizin kimliğini, mantalitenizi yansıtacak büyük bir çalışmadır. Bu nedenle talep edilen ücreti çok görmek ve tartışmak yerine, öncesinde yapacağınız küçük bir araştırma ile o işin piyasasını öğrenerek iki tarafa da makul gelebilecek bir ücret önermek en doğrusudur. Ödeme planına sadık kalmalı, başlangıçta karşılıklı belirlenen ön ödemeyi yapmalıdır. Bu da sizin işe verdiğini önemi gösterecek, işi yapan kişiye güven verecektir.

6. Yapılan iş için teknik destek hizmetini netleştirmelidir: Freelance çalışan işverene yaptığı iş sonucunda belli bir süre teknik destek hizmeti vermek durumundadır ve bundan ücret alıp almama işi tarafların kendi aralarındaki görüşmelere kalmıştır. İşveren yapılan iş konusunda garanti istemeli ve işin kalitesini iş türüne göre test etme süresine sahip olmalıdır.

Elbette eklenecek başka şeyler de olabilir.

Okumaya Devam Et
5 Yorum

1 Yorum

 1. Büşra AKOVA

  18 Ocak 2011 / 00:41

  Siracel hocam güzel ve etkili bir yazı yazmışsınız.Bu sayede bizlerde bazı eksiklilerimizi kapatmış oluruz İNŞALLAH

  Teşekkürler

 2. Hasan

  29 Nisan 2011 / 14:50

  Hocam sitenizi hatmedeceğim. Anlattıklarınızın hepsiyle karşılaştım ve önceden yazdıklarınızı okumuş olsaydım iş kaybetmezdim ya da işi terk etmezdim. Teşekkür ederim

  • siracel

   08 Eylül 2015 / 09:32

   Faydalı olması beni sevindirir. Teşekkürler.

 3. zeki güler

  16 Temmuz 2013 / 15:20

  Merhaba hocam web sitesi tasarım işine bulaşmak istiyorum fotoşop biliyorum,bunun haricinde işim zaten masa başında bilgisayarda proje çizmek doğal olarakta boş zamanımı değerlendirmek istiyorum.Bu konuda görsel anlatımlı kitabınız yada nerden başlayacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla.

  • siracel

   16 Ağustos 2013 / 06:36

   Sanalkurs.net adresinde bu konudaki derslere bakabilirsin.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Kariyer

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI