SOSYAL AĞLAR

Bir Web Tasarımcının Hikayesi

Web Tasarım

Bir Web Tasarımcının Hikayesi

Konuşmacı olarak yer aldığım, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen 2. Sanalkurs Bilişim Seminerleri’nde paylaştığım hikayeyi ve sunumu burada da paylaşmak istedim.

Hikayeyi hazırlayan Prince Pal isimli arkadaşın da iznini alarak kullanmıştım, buraya da ekliyorum. Çizimler Pal’e aittir.

Seminerde kullandığım sunumu ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

NOT: Seminerde sunuda Altın Oran için belirttiğimiz adres Golden Ratio Calculator‘dur.

 

Okumaya Devam Et
13 Yorum

1 Yorum

 1. Yunus Emre Talay

  14 Kasım 2010 / 19:44

  Aslında genel işleyiş açısından iyi bir anlatım olmuş ancak şu bir hakikatki siz daha önce satış sürecinde hiç çalışmadıysanız ve işinizi profesyonelce yapmıyorsanız müşterileriniz sadece işinize değil herşeyinize burnunu sokarlar. Bence burada vurgulanan bu işe herkez gibi bende site yapıyorum ne varki diyip aslında mesleği belkide berberlik olan internetteki abuk sabuk insanların yaptıkları tasarımları görüp ben daha iyisini yapablirim diyen vede hobilerinden dolayı web tasarımcılığa başlamış ve ilk sitesinide genelde amcasına ablasına yada bir yakınına icra edip teşfik almış kişiler için daha geçerli diyebiliriz. Tasarlamak güzel ancak sizin satış sektöründe ve insan ilişkilerinde tecrübeniz yok ise burda anlatmak istediğim şey 14 15 saatini bilgisayar tepesinde kod yazmakla geçiren arkadaşların piyasadaki genel durumu oluyor sadece webtasarım işinde değil bütün sektörlerde aynı zorluğu yaşayacaksınız demektir. Şunu unutmamak gerekirki bir firma kuruyorsanız o firmada üretimden daha önemli bir şey vardır ürettiğiniz ürünün pazarı pazardaki satış hacmi tüketici vsvs kısacası hayattaki hiçbirşey öndeğerlendirmesiz yapılmaz yapılmadan icra edilen işler ise birşeye benzemezler bu alanda kendini yetiştirmek isteteyen arkadaşlara tasarımcı olarak ömürlerini bu sektöre adayacaklarsa bu sektöre yakın olan mesleklerde örneğin reklamcılık veya işletme veya satış yada müşteri hizmetleri sektöründe kendilerine meslek seçmeleri yada kendilerini bu alanda iyi yetiştirmelerini öneririm hayat her alanda zordur arkadaşlar bu tıpkı ülkemizde üniversteye girmek için yıllarımızı ders çalışmaya vererek kısacası büyük yarış için çalışmak gibidir kendini iyi yetiştirmiş bir insanın bu tip sorunları olmaz inanın olmuyorda bunu sizlere açıklıkla dile getiriyorum.

 2. Murat hoca

  03 Aralık 2010 / 17:07

  guzel Yunus kardesim cok iyi anlatmis ama bunun bir sunum hatta bir ders oldugunu goz onune almamis zaten anlattıkları olmasın diye abartılarak hazırlanmıs cok guzel bir sunum bu… erhan ogrencim diye soylemiyorum ama bilgisi olup da fikir sahibi olmayan (ama bilgisi olmadan fikir sahibi olanlar anlayamamis) her kisi durumu gayet guzel anlamıstır… biraz kendimden de esintiler buldugum bu sunum ve anlatım bicimini cok begendim sevgili erhan tanidigim zamandan bu gune cok buyuk yol katetti gelecegi cok guzel goruyorum onun icin tebrik ederim erhan boyle devam et

 3. özge

  19 Ocak 2011 / 19:04

  bn daha mankafa kısmındayım :@

 4. sınav

  10 Şubat 2011 / 00:47

  resimlerden ilham aldım 🙂

 5. Allergy

  19 Mart 2011 / 11:16

  en sonunda kendini vurur diye tahmin ediyodum yaptı hakkaten de 😀

 6. ziyade

  26 Mart 2011 / 07:09

  Siz profesyonel değilseniz(en azından müşteri-firma ilişkilerinde), müşteriniz profesyonel değilse, ne kadar özen gösterirseniz gösterin sonunda olacağı bu.

 7. Türk paylaş

  07 Eylül 2011 / 20:23

  bu tür müşterilerle başetmek için ne yapmak gerekiyor? tek çözüm saç baş yolmak mı?

 8. ilyas arslan

  04 Aralık 2011 / 16:59

  Bu sunum gerçekten de müşteri ve tasarımcı arasındaki diyoloğu vurguluyor. Benim de genelde başıma gelen bir olay. Genel olarak Tasarımcıların bu konuda birlik olması gerekiyor düşüncesindeyim.. Önüne Gelen tasarımcı olmuş 1998 istanbul da tasarımcı firması ve tasarımcı parmakla gösterilirken 2011 senesine bakıyoruz önüne gelen tasarımcı olmuş buna bakarak herkes tasarımcı olabilir.:=) Yani Bir Websayfası yaptıracak olan kişinin sizinle diyoloğunu düşünürsek internettende biraz araştıma yaptıysa illaki oda kendini tasarımcı olarak görecektir: Gerçek tasarımcı Hayali kuvvetli ve Sağlam olandır..

 9. ilyas arslan

  04 Aralık 2011 / 17:00

  Bütür Müşteriler Baş etmek için Tasarımcının Askeri Sistem üzere Çalışmak gerekiyor Kurallarla:)

 10. ilyas arslan

  04 Aralık 2011 / 17:03

  iş Aldınız demo çalışması yaptınız Müşteriye sundunuz ön ödeme almadan işe başlamayınız ödemenizi aldınız işe başlamadan önce mutlaka sözleşmenizi yapınız babana dahi iş yapsan kağıt üzerinde imzanız ve imzası olsun…sözleşme bölümüne kurallarınızı belirleyiniz.

 11. ilyas arslan

  04 Aralık 2011 / 17:10

  Profesyonel olsanız olmasınızda: Kurallar Herkes içindir: Örnek: Askerde Sabah koğuş kalk denildiği zaman kim ben kalkmıyorum daha uykum var diyebilir:

  Yada : aracınızla gidiyorsunuz : EGS Sistemli Kırmızı Işıktan geçtiniz Devlet Size ceza kesti resimleriyle beraber evinize gönderdi : Buna hayır ben geçmedim diye bilirmisiniz..

  Yada: google örnek alalım adamlar kurallarının dışına çıkıyorlarmı Bir hata yaptığında siteni banlıyorlar :

  Tabiki bunlar bir kaç örnektir : Önemli olarak Müşteriyi iyi bilgilendirmek ve işinize mudahale ettirmemek.

  Saygılarımla Başınızı ağrıttıysam : Hakkınızı Helalediniz

 12. Pingback: Web Tasarıma Başlamak-2 | Enes Aktas

 13. Özdemir Özyurtsel

  25 Ekim 2014 / 21:52

  Evet tam bir müşteri saçmalığı gibi duruyor bana göre, yani mühendis benzetmesini yapan arkadaş güzel yapmış. Bir bina tasarlıyorsunuz diyelim ve siz bir mimarsınız buraya çocuk bahçesi yok burdan akan bir dere tarzında sürekli istekler geliyor. Bence web tasarım işinde işinize başlamadan tüm ayrıntıları teker teker konuşup kesin bir çizim almanız gayet mantıklı olacaktır.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI