SOSYAL AĞLAR

Tasarımcı Olmak İstiyorsanız…

Grafik Tasarım

Tasarımcı Olmak İstiyorsanız…

Tasarımcı olmak istediğini ifade eden, ancak nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda tereddütler yaşayan pek çok kişiden mail alıyorum. Bu konuda bir liste yapmaya çalıştım hızlı bir şekilde. Siz de katkıda bulunarak bu listeyi genişletebilirsiniz. Kendi izlenim, tecrübe ve birikimlerimden yola çıkarak bu maddeleri oluşturdum.

Eğer tasarımcı olmayı kafaya koyduysanız...

 • Önce meraklı ve istekli olup olmadığınızı kendinize bir kez daha sorun. Bu işi sevmek birinci kuraldır. Kendinizi geliştirmenizin yolu bu sayede olacaktır.
 • İkinci olarak yetenek önemli bir kriterdir. Yetenek her zaman geliştirilebilir bir şey olmasına karşın, yatkınlık dediğimiz durumun içinde olmanız önemlidir. Eliniz yatkın değilse, çok daha fazla zaman kaybedeceğinizi unutmayın. Elinizin yatkın olduğu bir başka beceriniz varsa ona ağırlık verebilirsiniz.
 • Eğer yeteneğiniz varsa, bu işi seviyorsanız, gerekli programları öğrenmekle işe başlayın. Photoshop, Illustrator, InDesign, Fireworks gibi programları önem sırasına göre dizerek öğrenmeye çalışın. Bununla ilgili internette ücretli (Vidobu), ya da ücretsiz (Sanalkurs.net) kaynaklar bulabilirsiniz.
 • Programı öğrenmek için ihtiyacınıza göre, gerekirse o programa ait eğitim kitabını, DVD’sini vs. temin edin.
 • Sürekli pratikler yapın. Gerekirse, bazı çalışmaları karşınıza alıp aynısını yapmaya çalışın.
 • Tanıdığınız arkadaşlarınıza yardımcı olun, bazen bu durum parayı ikinci planda tutmanızı gerektirebilir. Böylelikle belli bir sayıda referans oluşturun.
 • Hiçbirşey yapamazsam diye kaygılanmaya gerek yok, çünkü her zaman herkes kısmeti neyse onu karşısında bulur. Rahat olun.
 • Grafik ve tasarımla ilgili teknolojileri yakından takip edin.
 • Tasarımcı arkadaşlar edinin. Onların gözünden çalışmalarınız için eleştiri isteyin. Renk, açı, perspektif, gölge kullanımı, yerleşim gibi konularda uzman olanların görüşlerine başvurarak yanlışlarınızı tespit edin.
 • Yaptığınız çalışmaları sadece tasarımcılarla değil, bunların hitap ettiği veya etmesi gereken kişilerle de paylaşın, görüşlerini alın, geri dönüşlerini not edin, önemseyin. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz, ama ciddi bir fikir jimnastiği yapmanıza yararı olacaktır.
 • Katılma imkanınız olan etkinlklere, eğitimlere ve seminerlere katılın, bu hem bilginizi artırır, hem çevrenizi genişletir.
 • Katıldığınız etkinliklerde konuşmacı olarak gelen kişilerle bir şekilde temas kurmaya çalışın. O insanlar büyük ihtimalle çok yoğun çalışan kişilerdir, başka bir mecrada karşılaşsanız belki iki saniye bile görüşemeyebilirsiniz. Ancak o etkinlikte yakaladıysanız, tecrübelerinden yararlanmaya çalışın. Hatta onunla yapacağınız kısa bir sohbet, ileride belki bir iş için tekrar karşılaştığınızda önceki görüşmenizi hatırlatmanız durumunda daha sıcak bir netice elde etmenizi sağlayacaktır. En basit haliyle, size biri gelse, “hocam, sizin seminerinize katılmıştım, şu konudan bahsetmiştiniz, sizinle de orada görüşmüştük” demiş olsa, o kişiye daha sempatik yaklaşmaz mısınız?
 • Çalışmalarınızı Deviantart.com gibi sitelerden yayınlayın. Bu sitelerdeki tasarım gruplarına üye olarak başka çalışmaları inceleyin, yorumlar yapın, dikkatleri çekin, başkalarının da sizin çalışmalarınızı inceleyip kritik yapmasını sağlayın.
 • Kendi dilinizi çok iyi öğrenin. “Ne işe yarar ki?” demeyin, kendi dilininizi ne kadar iyi bilirseniz, kelime hafızanız ne kadar büyük olursa düşünce kapasiteniz ve hayal gücünüz de o kadar büyük olacaktır.
 • Mesleki İngilizceyi mutlaka öğrenin. İnternetteki binlerce milyonlarca kaynağın İngilizce olduğunu unutmayın. Kendi dilinizde çözümünü bulamadığınız bir soruna İngilizce kaynaklardan kesinlikle çözüm bulabileceğinizi, dünya genelindeki soru-cevap tarzındaki İngilizce forumlarda cevap alabileceğinizi unutmayın.
 • Bilgilerinizi mutlaka paylaşın. Bu dünyada hepimiz geçiciyiz. Kimse bilgilerini de mezara götüremez. Kaldı ki, bilgi dünyada paylaşıldıkça artan tek şeydir. İnsanlara yardımcı olun, sorularını cevaplayın, bilmiyorsanız araştırıp öğrenip cevaplayın ve kendinizi geliştirin. Ben en çok başka insanların sorularını cevaplarken öğrendiğimi çok iyi biliyorum.
 • Hiçbir zaman bilginizle övünmeyin. Kendinizi yeterli bulmayın. Çünkü bilgi ve teknoloji sürekli gelişmektedir. Kibirli insanlar asla mesafe katedemezler.
 • Hiç kimseyi çalışmalarından dolayı küçümsemeyin, hayallerinden dolayı ezmeyin, kıyasıya eleştirmeyin. Yapıcı olarak yaklaşın ve gerekiyorsa yol gösterin, rehberlik yapın. Bu dünyada son hayatta kalacak tasarımcı asla siz olmayacaksınız, bunu bilin.

Eğer ilave etmek istedikleriniz varsa, yorum olarak ilave edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et
17 Yorum

1 Yorum

 1. ekrem

  08 Haziran 2012 / 07:03

  Teşekkürler 🙂

 2. Astekinler

  09 Haziran 2012 / 13:21

  öncelikle sizi tebrik ederim yazınız oldukça motive edici buldum tşk ederim
  iyi çalışmalar

 3. birdost

  30 Temmuz 2012 / 03:12

  adamın dibisin abi

 4. Ahmet AKDEL

  03 Ağustos 2012 / 10:23

  Abi eline,diline sağlık yılların vermiş olduğu birikim senin gibi kadirşinas bir kişilikle birleşince böyle yazılar çıkıyor ortaya onlarca webmaster forumu, grafik-tasarım portalının duvarında, köşelerinde yayınlanması gereken ders olarak okutulması gereken bir yazsı olmuş teşekkürler…

  • siracel

   07 Eylül 2015 / 01:45

   Teşekkürler Ahmet.

 5. okan

  04 Ağustos 2012 / 09:20

  Yazı çok güzel ellerinize sağlık peki bize tasarım için önerebileceğiniz kaynak site varmı mesela faydalanabileceğimiz ufkumuzu genişletebilecek

  • Siracel

   02 Ocak 2013 / 15:36

   @okan: Behance.net, Deviantart.com, Dribble.com gibi siteler tasarım açısından çok işinize yarayacaktır.

 6. Furkan Aladağ

  02 Ocak 2013 / 15:24

  Siraceddin hocam, sizi özlediğimi öncelikle söylemek isterim. Sizinle tanışmamız 2004-2005 dönemiydi yanlış hatırlamıyorsam. Bu paylaştığınız metin beni çok etkiledi. Daha önce okuyup birşey ifade etmediğini düşünmüştüm. Şimdi durumuma bakınca bazı maddelere tik attığımı gördüm. Sanırım doğru bir yoldayım:)))

  • siracel

   07 Eylül 2015 / 01:45

   Eyvallah kardeşim, bir gün görüşelim mutlaka. Beklerim.

 7. İbrahim Yılmaz

  02 Mart 2013 / 14:58

  Bir çok genç arkadaşımıza yol gösterecek bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

 8. Pingback: Tasarımcı Olmak İçin Nereden Başlamalı? | Genç Grafiker

 9. nurgül

  14 Şubat 2014 / 19:30

  merhaba ben fotofrafçılı seven biriyim tek hayalim photoşhopu fotografçı olmak bana yardımcı olabilriseniz çok mutlu olurum photoşhopu öğrenmeyi çok istiyorum

  • siracel

   14 Şubat 2014 / 19:36

   Ücretsiz eğitimler istiyorsanız Sanalkurs.net’te yer alan Photoshop eğitimleri işinize yarayabilir. Ücretli eğitimler için ise buraya tıklayarak yararlanabilirsiniz.

 10. İdris

  21 Şubat 2014 / 10:08

  Önerilerin için teşekkür ederim.

 11. Melih

  11 Eylül 2014 / 13:20

  Photoshop’u indirmekle iş bitmiyor çaylak tasarımcılar duyun !!! 🙂 Çok güzel yazmışsınız elinize sağlık her sektörde olduğu icraa ettiğiniz mesleği sosyal hayatınızada yansıtmanız gerekir.Birçok etkinlik ve konferans’a katılmalısınız 🙂

  • siracel

   07 Eylül 2015 / 01:45

   Kesinlikle.

 12. Süheyla Kahraman

  19 Kasım 2016 / 15:53

  Teşekkürler, yol gösterici bir yazı olmuş.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Grafik Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI