SOSYAL AĞLAR

Website Tasarımında Unutulmaması Gerekenler

Web Tasarım

Website Tasarımında Unutulmaması Gerekenler

website[1]Web site tasarımı, bir ürünün ya da konseptin sunumuyla ilgili etkili ve ilgi çekici bir web sitesi oluşturulmasının başlangıcıdır. Büyük veya küçük ayırt etmeden birçok firma ürünlerinin promosyonlarını vermek, çalışmalarını sunmak, kreasyonlarını satmak veya mesajlarını iletmek için artık web sitelerini kullanıyor. Fakat etkili bir web siteniz olmadıktan sonra müşterilerinizi etkilemek ve kendinize çekmek de bir o kadar zorlaşıyor.

Web site tasarımı, amacına hizmet eden ve onları sonuca ulaştırabilen bir siteyi ortaya çıkarmak için yapılır. Çoğunlukla hedef, bir web site sahibi olmak değil, dikkat çeken bir web sitesi sahibi olmaktır. Web tasarımı demek, sitenin teması, içeriği, grafikleri ve daha fazlası demektir.

Ancak bir web site oluşturmaya başlamadan önce mutlaka bilinmesi gereken birkaç madde var:

1) Amacı iyi anlamak

Bir web sitesi tasarlamaya başlamadan önce ele alınması gereken ilk nokta, web site oluşumunun arkasındaki konsepti ve sebebidir. Tam anlamı ile yerinde ve doğru bir tasarım için işin arkasındaki o fikri doğru anlamak gerekir. Saçma sapan resimler ve yazılar içeren bir web sitesinin bir amaca ulaşması beklenemez. Kusursuz bir logo, yerinde kullanılan renk efektleri ve etkili bir içerik web sitesini başarılara ulaştırır, ürünü de sattırır.

2) Kullanım Kolaylığı ve Arama Motoru Optimizasyonu

Kullanıcılar ve müşteriler tarafından kolayca ulaşılamayan bir web sitesi hiçbir şekilde işe yaramaz. Bir web sitesi her zaman ziyaretçilerin zorlanmadan anlayabilecekleri bir yapıya, kolay bir navigasyona, menü sistemine, anlaşılır bir ara yüze sahip olmalıdır.
Şimdi şöyle bir hayal edin, birisi web sitenize ulaşmış, Flash tasarımlar, göz alıcı grafikler kol geziyor, ama ne bir site haritası, ne de sorularına cevap alabileceği bir bölüm var. Oldu mu şimdi? Onu hayal kırıklığına uğrattınız. Genelde bu tür siteler hiçbir iş yapamaz, hiçbir amaca da hizmet etmezler.

Bir web sitesi arama motorları tarafından dikkate alınıyorsa, listeleniyorsa işte o zaman ciddi anlamda bir ilerleme kaydedebilir ve ziyaretçi akınına uğrar. O halde bir web sitesinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de arama motorların kolayca bulunabileceği şekilde yapılandırılmaları ve kolayca tanınarak listelenebilmeleridir.

3) Hedefini Bilmek

Hedefinizin ne olduğunu bilmeksizin etkileyici bir web sitesi yapamazsınız. Kendi kendinize şunu sorun: “Ne satmak istiyorum? Pazarlamak istediğim şey nedir? İnsanlara ulaştırmak istediğim şey nedir? Bir ürün mü? Bir mesaj mı? İsteyenlere bunları nasıl ulaştırabilirim? O isteyenlere nasıl ulaşabilirim? Hangi kesime hitap ediyorum: Gençlere mi, yetişkinlere mi?” Bu tür sorulara tam anlamıyla cevap vermenin esas yolu, hedefinizi bilmek ve onun gerekliliklerini ortaya koymaktır.

4) Bilgi Verici ve Sade Tasarım

Eğer genele hitap ediyorsanız, web sitenizi yaparken hiçbir şey bilmeyen bir insanı baz alarak yapmalısınız. Siteye giren herhangi biri kolayca aradığı şeylere ulaşabilmelidir. Menüleri ve navigasyonu buna göre yapılandırmalısınız. Ola ki, ulaşmakta zorluk çekebilir, o zaman da onların karar vermelerini, bilgi sahibi olmalarını sağlayan bir yardım bölümü hazırlamakta büyük fayda var.

Doğru şekilde bilgilendirir ve her insanı ciddiye alırsanız, sitenizin ziyaret edilme oranı ve güvenilirliği artacaktır. Bir web sitesini tasarlarken insanların kolayca bilgi alışverişi yapabilecekleri ve arama motorlarının da memnun olacakları şekilde bir çalışma ortaya koymaya çalışmalıdır. Bu nedenle, web tasarımı demek, en basit ifadeyle en kolay dolaşılabilen, gezilebilen, kullanılabilen tasarım demektir.

5) Kârlı web site

Son olarak, kaliteli bir web sitesi, yani tasarımın içerikle bütünleşerek sunduğu kalite, sizin için ciddi bir kâr kaynağı olacaktır. Sadeliği ve görkemi buluşturarak, ara yüz tasarımının çekiciliğini, içeriğin gücünü, grafik ve renklerin dayanılmaz cazibesini gözler önüne serin. Ortaya çıkacak olan şey, sizin fikirleriniz ve hislerinizin birleşiminden ibarettir. Ve size geri dönüşü, hem manevi anlamda prestij, hem de maddi anlamda kâr şeklinde olacaktır.

Ziyaretçileri elde etmek ve arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak isteyen web siteleri arasındaki yarış her geçen gün büyümeye devam ediyor ve bu yarışı da sade, zarif ve olabildiğince mantıklı tasarımların kazanacağı gayet açıktır. Eğer bir web sitesi yaptırmak ya da kendiniz bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız, etkileyici ve değerli bir site olması için bu adımları doğru şekilde uyguladığınızdan emin olmalısınız.


NOT: Bu yazısının hazırlanmasında Namrita Chhibber’in yazısından yararlanılmıştır. Ayrıca katkılarından dolayı Deniz Çiçek hanıma teşekkürler…

Okumaya Devam Et
Click to comment

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI