SOSYAL AĞLAR

Bıktık bu hezeyanlardan!

Gündem

Bıktık bu hezeyanlardan!

simsarTürkiye’de garip bir din – ahlak yozlaşmasının olduğunu görmemek mümkün değil. Kendisine profesör ünvanı takılmış bazı kişiler ortalığı karıştırmak için kanal kanal geziyorlar, Türk halkının 1500 yıllık mevcut din anlayışına yeni bir boyut kazandırmaya, dini ritüelleri iyice basitleştirip ibadetlerle ilgili mevzularda yeni yeni fetvalar türetmeye çalışıyorlar. Ne tuhaf ki, bu insanları gördüğüm zaman anında kanal değiştiriyor ve din adamı adı altında sıraladıkları hezeyanlarından (meraklısı için bkz. saçmalık) olabildiğince kaçmaya çalışıyorum. Yaşantılarına baktığınızda savundukları görüşlerin zerresine dahi rastlamanızın imkansız olduğu bu insanlar, toplumun zaten iyice karman çorman olmuş din anlayışını güya iyileştireyim derken, git gide daha da içinden çıkılamaz bir hale sokuyorlar.

Yazık diyorum. Bunlarla eğlenmek, ortalığı birbirine karıştırmak zaten medyanın da tam istediği şey. Çıplak uyarıcı yakıştırmasıyla pek çok samimi din anlayışını hiçe sayıyorlar. Yıllardır din ilimleri tahsil etmiş pek çok büyük İslam ilim adamını görmezden geliyorlar. Dini siyasete de alet etmeyi de deneyip başarılı olamamışlar. Ve halkın itibar etmediği çok net bir şekilde görülürken, bunların hala sahada Guiza gibi gezinmelerine anlam veremiyorum.

Bir zamanlar sosyetik programların göz bebeği olup, kokona ablaların dinle ilgili sorularına, “hayır efendim, din içinizden geleni yaşamaktır” diye fetva veriyorlardı. Sonra büyüdüler, yaranmacı bir politika güden zihniyeti de peşine takarak siyasete atıldırlar. Siyasette başarılı olsaydılar neler yapabileceklerini hayal etmek hiç de zor olmasa gerek.

Kendileri Hz. Peygamberin işine gelen sözünü alıp kabul eden, diğerlerini “bunlar uydurma efsanelerdir” diyerek reddeden bir anlayışa sahiptirler. Velhasıl o bir mehdi (!), o bir çıplak uyarıcı! “Kuran” isminin geçtiği kitaplarıyla sükse yapmanın, voleyi vurmanın peşinde hoş bir adam. Bu uğurda saçlarını süpürge ettiği apaçık.

Bu zihniyetin başka bir versiyonu daha var: Beyaz saçlarını her sene çeşitli renklere boyayan, “hayır efendddiiim” diye çemkirmeleri ile belediye başkanlığı adaylığına kadar yükselmiş renkli bir kişilik. Anatomi bilgisini geliştirmek için her ay kaldığı otellerde izlediği noktalı filmlerle beğeni toplamış. Hülya Avşar onun yanağını sıkmak için sıraya girmiş. Bakışlarıyla her cihete nazar edebilen enteresan bir kişilik.

Bu kişiler laiklik kisvesine bürünerek “hayır efendim, öyle değil şöyle” diyerek işi tersinden sunmaya çalışan ve şapkalarından tavşan yerine kirpi çıkarmanın telaşına kapılmışlar. Beyhude koşuşturan bir  güruhun mensupları olarak, ne Türk halkına, ne de inancını adam gibi yaşamak isteyenlere yardımcı oluyorlar.

Türk halkının adam gibi din bilginlerine ihtiyacı var. Hezeyanlarıyla ortalığı karıştıran ve ekranlarda “en iyi ben biliyorum” derken, tüm zerrelerinden kibir ve haset akan, çamur deryasının içinde kaybolmak üzere olan insanlara değil.

Okumaya Devam Et
1 Yorum

1 Yorum

 1. Salih Karabeyoğlu

  26 Şubat 2010 / 09:50

  Yapılan her hareketin ortalığı karıştırmaktan ve bu insanlarından bunun için yetiştirildiğinden şüphem yok.Olan cahil müslümanlara(!), dinini öğrenmeden büyüyen gençlere oluyor. Yazıdaki Guiza benzetmesine katılmıyorum.Zira iyi günleri olduğu kötü günleride olur futbolcuların ve dahi takımların.Herzaman söylerim “sadece iyi günlerinde yanlarında olsaydık sarının yanına kırmızı koyardık”

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Gündem

 • Gündem

  “Engeller Başarılı Olmaya Engel Değil”

  Yazar:

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Abdullah Tekin’le birlikte Kanal T’ye davet edilmiştik. Engelliler Günü’nün önemine...

 • Gündem

  Ermenilere Fransız Kalmak

  Yazar:

  Fransa'da Ermenilerle ilgili cezai müeyyideler içeren yasa tasarısı kabul edildi. Başbakan açıklama yapıyor: "Bütün siyasi, ekonomik...

 • Gündem

  “Bıçak Kemiğe Dayandı!”

  Yazar:

  Şehitlerimizin acısı yüreğimizi burkarken bu yazıyı yazmak bir hayli zor olacak. Genç yaşta umutlarla doluyken, yedikleri...

 • Gündem

  Üç Çocuk Katili Bir Canavar

  Yazar:

  Kayseri’de Ramazan bayramında başına geleceklerden habersiz güle oynaya şeker toplamaya çıkan Dilruba Tekin ile kardeşi Ahmet...

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI