SOSYAL AĞLAR

Haydee taze taze tasarımlar

Web Tasarım

Haydee taze taze tasarımlar

internet - blue earthSiz de takip ediyor musunuz bilmiyorum, ama web tasarımcılığı noktasında teknoloji ile birlikte imkânlar da müthiş gelişti. Müthiş yetenekler çıktı ortaya. Hem o kadar ki, çok ucuzladı her şey. Google reklâmları arasında bile çıkıyor, sudan ucuza web sitesi yapılır deniliyor. İsminin yanına web tasarımcısı yazmak için öyle uzun uzadıya bir şeyler bilme devri artık kapandı; bir HTML dosyasına iki resim bir yazı ekleyebiliyorsan tamam yani.

Şaka mı yapıyorum? Hay bin kunduz! Kaptan Swing olsaydı böyle derdi sanırım. Elin adamı o kadar program üretsin, yıllarca çalışsın, sen bu programı aç, iki resim bir de yazı ekledin mi, al sana web sitesi! Şaka değil gerçek! Bu işe yıllarını vermiş, mevcut programları ilk sürümünden beri takip eden, bütün özelliklerini öğrenmek için gecesini gündüzüne katmış, yapılmış çalışmaları deli gibi inceleyip kodlar arasında kaybolmuş, sonra bütün bu bilgilerini yaratıcı yetenekleriyle birleştirmeye çalışan web tasarımcıları mı dediniz, programcılar mı dediniz? Ne alakası var canım?

Artık öyle bir devir kapandı, şimdi 5 yaşında bir çocuğa bile web sitesi yaptırabiliyorsunuz. Ucuzladı artık, hatta ekmek alırken bakkala şöyle bir not bırakmanız da yeterli:
“- Şu senin çocuğa söyle de bize bir web sitesi yapıversin, parası neyse öderiz, anlaşırız aramızda!”

Ertesi gün yine uğradığınızda ise bakkal paket yapmış uzatıyor.
“- Ne bu?”
“- Web sitesi istemediniz mi Abuzer bey, bizim çocuk bu gece uyumadı, çalıştı, süper bir site yaptı, ben de paketledim, buyrun, güle güle kullanın!”

Teknoloji nelere kadir! Bırakın canım Dreamweaver, Frontpage filan! Yazı yazmak için editör mü kalmadı? Word var bakın, ben bile bu yazıyı Word’te yazıyorum! Flash’a da gerek yok üstelik, öğrenmek hem çok zor, hem de biraz yetenek istiyor. Photoshop, Fireworks programlarına ise yanaşmaya gelmez. CSS mi dediniz? CNBC’de yayınlanan CSI dizisi ile bir alakası var mı acaba? Hadi hadi, boş verin bunları.

Piyasada o kadar çok hazır template var ki… Adamlar uğraşmış yapmış, 2000 dolara satıyorlar, emekleri de geçmiş, ama boş ver, nasıl olsa herkes kullanıyor. Kim para veriyor ki zaten böyle şeylere? Mutlaka bir yerlerden “download” edebiliyorsun. Şarkıcılar bile o kadar uğraşıyor baş edemiyor korsanla, onlar mı baş edecek? Karıştırmaya gerek yok. Hem bir sürü forum sitesi var, indir birinden, kullan. Adam “gâvur” değil mi? Ne hak hukuku geçermiş canım? Evet, alın bir template, değiştirin yazılarını, kullanın! Müşterilerinize de şöyle dersiniz:

“- Nasıl güzel olmuş mu? Ben yaptım, bunu yapmak için tam 3 gün çalıştım ama şimdi kapı artık 3 boyutlu dönüyor! Her gün bir boyutunu hallettim yani!”

Müşteri ise aşağı kalacak değil:
“- Aferim, işi biliyorsun, istediğin paraya değecek gibi. Buna bir de loading (intro demek istiyor) yapalım, rakip firmamız oğluna yaptırmış, aynısından olsun, bir hava basalım, hadi baba göreyim seni!”

“- Ne demek, intronuz hemen geliyor!”

Yok canım, hazırlayan kişi 3D Max kullanmış olabilir, ne önemi var, bilmesen de olur. Hemen al swf dosyasını, decompiler ile çevir, yazılarını değiştir, sür piyasaya! O kadar. Bu firma sahibinin tek derdi rakibe çalım atmak, gösterişli olsun istiyor, gerisinin önemi yok yani. Hatta ana sayfaya bir iki cafcaflı gif resmi koymak lazım, şöyle yanıp sönen, ışıklı bir şeyler. Işıklı şeyler daha çok dikkat çekiyormuş. Zaten firma sahipleri de çok hoşlanıyorlar böyle yanıp yanıp sönen şeylerden. Ne yapalım, adamlar istiyor. Bilmiyor olabilirler, ama şimdi kim anlatabilir onlara bunu? Yok, yok. Uğraşmayın. Verin gitsin, pardon yapın gitsin.

Hem sitede kullanacağınız resimlerin lisanslı olması çok da önemli değil. Bulun internetten, kaynağını ne yapacaksınız? “Üzümünü ye, bağını sorma” diye söylerlerken herhalde bir bildikleri vardı atalarımızın. Gerçi bu üzüm değil ama, bağ dersen şimdilerde link diyorlar, o da bağlantı demek. Üzümü de web sitesi diye değiştiriverirsiniz, “apdeyt” etmiş olursunuz.

Web sitesi yapmak işte bu kadar basit. Şimdilerde piyasada bir sürü kitap var, birçok sitede sürekli olarak dersler yayınlanıyor. Ne kadar anlamsız! Teknoloji gelişti, bu kadar imkân var, hala daha program öğretmek için uğraşıyorlar. Sizce de saçma değil mi?

Bakın, teknolojiyi yakından takip eden bir müşteri ne diyor:
“Canım, neden gidip “hakiki öz” bir web tasarımcısı bulacağım? Çok para istiyorlar. Gerçi geçen aldığım uyduruk bir bibloya daha fazlasını ödedim ama olsun. Para çıkarken dikkat etmek lazım, gider hanesine işleniyor sonuçta. Hem geçen gelen çocuk “Abi ver bana 100 dolar, sana cillop gibi web sitesi yapayım, yanıp sönen ışıklar, gazeteler, döviz kurları, son haberler, namaz vakitleri olsun hem, Google’dan da birkaç reklâm koyduk mu popülaritesi artar sitenin, ilk sıralarda çıkar, hem de 3 günde hazır siten” dedi. Ben de, ” 100 dolar çok, 80 lira veririm dedim, anlaştık böylece. Şimdi gelen bir teklif var, ona bakıyorum, adam programlama, tasarım filan diyor. Parası da çok üstelik. Şimdi ben neden çocuğa yaptırmayayım? Yapsın çocuk, gariban, kazansın.”

Elbette böyle ince fikirli olmak herkeste rastlanabilecek türden bir haslet değil. Web tasarımı ciddi bir iştir diyorlar. Aldırmayın, boş verin. Eğer yarın kapınıza bir seyyar web tasarımcı yanaşıp, “alüüüü yenge, ister misin, web tasarımı var, Flash header’lar var, banner’lar var taze taze, istediğin şekilde menüyü hemen yapıyorum, bilgisayarına kopyalıyorum” derse bence şaşırmayın. İnternetin ciddiyet istediğini söyleyenlere de gülün geçin. “İnternetin iki anlamı var, birincisi gazete okumak, ikincisi mail atmak” deyin.

Saçmalamayın canım, artık devir değişti, siz şaka yaptığımı düşünüyorsanız fena halde yanılıyorsunuz. Burası Türkiye, burada her şey mümkün.

Okumaya Devam Et
2 Yorum

  1. aykut aslan

    30 Kasım 2010 / 12:58

    Siracel bey, makalleriniz çok güzel gerçekten ben de bazı konulardan çok müzdaribim ben web masterım diyen biri ile bir logo hazlıyorlar, buna lafım yok kişi becerikliyse yapsın kurumsal kimlikte oluşturursa ne ala dimi buraya kadar herşey normal. daha sonra müşteri bu adamı bir daha bulamıyor sonra bize geliyor. bu tasarımla bir poster istiyoruz. 72 dpi bir logo ile nasıl poster tasarımına eklenebilir, gelde anlat yapın gitsin dimi 🙂

  2. Fatih

    22 Temmuz 2011 / 17:03

    Çok çarpıcı yahu. “alüüüü yenge, ister misin, web tasarımı var, Flash header’lar var, banner’lar var taze taze, istediğin şekilde menüyü hemen yapıyorum, bilgisayarına kopyalıyorum” Daha sert olamazdı :). Hakikaten bu kadar basit görüyor insanlar, Türkiye’de doğru olan ne var ki zaten?

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI