SOSYAL AĞLAR

Kendi Web Sitenizi Değerlendirin!

Web Tasarım

Kendi Web Sitenizi Değerlendirin!

web-development[1]Bu yazı ile birlikte web sitenizi tamamıyla bir gözden geçirerek, istediğiniz performansa niçin gelmediğini belirleyebilir, arama motorlarında daha hızlı yer alabilecek şekilde sitenizin performansını artırabilirsiniz. Bu hususlara dikkat!

Her Sayfanın Başlığı:
Sayfanızın başlığı tarayıcınızın sol üst köşesinde görünecektir. Her başlık o sayfa hakkında bilgi verici bir içeriğe sahip olmalıdır ve bütün sayfalar için aynı başlığı kullanmamalıdır. Bir web sayfasının başlığı çok mühimdir ve ona göre iyi ayarlamak gerekir.

Meta Tag’leri Tanımlamak:
Meta Tag’leri tanımlama, arama motorlarının listelemesi için kullanılan bir durumdur. İnsanların sizin sayfanıza ulaşabilmesi, linkinize tıklayabilmesi için çok önemlidir. Her sayfa için aynı tanımlamaları kullanmak bunda da pek faydalı olmayacaktır. Her sayfanın tanımını ayrıca oluşturmanız daha güzel olacaktır.

İçerik:
Kendine özgü içerik için rakip yoktur. Bunun için içerik noktasında web sitenizin tatmin edici olmasını sağlamalısınız. Sayfa başlıkları da akılda kalıcı ve sadece olmalıdır. Diğer başlıklar, paragraflar olabildiğince birbiri ile ilişkili olmalıdır. İçerik düzgün ifadelerle yazılmış olmalı, anlamsal bakımdan da doğru bilgiler yansıtmalıdır. Başlıklar gerçek anlamda düzgün bir şekilde belirlenmelidir. İçeriklerin arama motorları tarafından kataloglanacağını unutmayın, bu da hazırladığınız sayfaların yorumlanma değerine bağlıdır.

Bir site haritası var mı?
Arama motorlarınızın bütün sayfaları görebilmesi önemli bir husustur. Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu ana sayfanızdan ulaşılabilen bir site haritası eklemektir. Bu site haritası bütün sayfalarınızı başlıklarına göre listeleyecektir; böylece de arama motorları kolayca web sitenizdeki diğer sayfalarla bağlantı kurabileceklerdir. Peki siz, arama motorlarında sayfalarınızın hepsinin listelenmesini istediğinizden emin misiniz?

Gezinme Linkleri:
Menüde yer alan linklerin sayfa içeriği konusunda da bütünlük arz etmesine dikkat edin, bir linke basıldığında doğru yere gidildiğinden emin olun. Eğer farklı bir link vermek istiyorsanız, bunu belli edin ve sayfalarda kullandığınız her bir link o sayfa içeriği ile uyumlu olsun.

Dinamik Sayfa İsimleri:
Dinamik sayfa isimlerinin de arama motorlarının sayfalarınızı indekslemesinde çok büyük bir katkısı vardır. Değişken isimlerinin kullanıldığı sayfalar bu noktada biraz geri planda kalacaktır. Google’un sayfanızı iki kez görememesi de ayrı bir handikaptır: Mesela, http://siteadi.com otomatik olarak http://www.siteadi.com adresine gidiyorsa gibi.

Hızlı Yüklenen Sayfalar:
Sayfalarınız hızlı bir şekilde yükleniyor mu? Arama motorları sayfalarınızı indekslemek için etrafında fır dönmüyor. Size averaj sağlayacak olan normal boyut 110 Kb gibi bir ölçüdür. Eğer sayfanız geç açılıyorsa bunun her açıdan size kayıplara mal olabileceğini bilmeniz gerekir. Yani, bu durumda ciddi bir rejime gitmeli sanıyorum.

Web Standartları:
Son web standartlarına göre kendinizi ve sitenizi güncelliyor musunuz? İnternet medyası ve standartları, sürekli değişiklikler arz etmektedir. (Bu siteden güncellikleri takip edebilirsiniz: www.w3c.org) . Web sitenizi değişen son standartlara göre tekrar inşa etmek suretiyle ortaya koymak istediğiniz fikir ve içeriği daha iyi yansıtabileceksiniz. Bu gerek tasarım açısından olabilir, gerek görünüm, gerek kodlar, gerekse yazılar açısından olabilir. Bunun bir diğer faydası da, arama motorları için net ifadeler ve arındırılmış kodların işleri kolaylaştırmasıdır. Ayrıca yapılan bu değişiklikler sürekli sitenizle ilgilendiğiniz, yenilikleri takip ettiğiniz anlamına da gelecek ve sizin kendinizi kabul ettirmeniz kolaylaşacaktır.

Özürlü Ayrımcılığı Yasası (DDA – Disability Discrimination Act):
Web siteniz DDA’ya riayet ediyor mu? Eğer insanlar doğru bir şekilde ‘okuyamıyorlarsa’ ‘duyamayacak’ kadar anlayışsızlar mı sizce? Sitenizde gözleri tam olarak görmeyenler için bir ayrıcalık yaptınız mı? Resimlerinize alt tag’ları doğru bir şekilde eklediniz mi? Sitenizdeki yazıları net okuyamayanlar için kolaylıklar sunuyor musunuz? Özürlü insanları da bu noktada düşünerek hareket etmeniz gerekiyor.

Kısaca:
Bu maddeler doğrultusunda sitenizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederiz ve arama motorlarının sitenizi kolay bir şekilde yeniden yapılandırmanızı öneririz. Unutmayın ki, internette sadece siteniz olması yeterli değil, onu maksadına uygun şekilde insanlara sunmak da ayrı bir gayret istiyor.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Neil MacLeod’un orjinal yazısından çeviriler yapılarak faydalanılmıştır.

Okumaya Devam Et
Click to comment

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI