SOSYAL AĞLAR

Logo ve Afiş Hazırlamak İçin Nereden Başlamalı?

Grafik Tasarım

Logo ve Afiş Hazırlamak İçin Nereden Başlamalı?

5170c58493a034f92b000607-graphic_design_-_bullied[1]Birincisi logo için Photoshop yanlış seçim. Logo çalışması vektörel olmak zorundadır, bu nedenle Illustrator kullanarak hazırlanmalı ve kopyala yapıştır yöntemi ile yine smart vector nesne olarak Photoshop içine aktarılarak daha rahat çalışılmalı, buna muhakkak alışılmalıdır.

İkinci olarak, afiş hazırlama noktasında da yine Illustrator vazgeçilmezimiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Hazırladığınız afişlerde eğer çizim veya kendi hazırladığınız nesneleri kullanacaksanız, Illustrator’de daha rahat bir ortamda hazırladıktan sonra Photoshop’a aktarmak iyi olacaktır. Ama tabi ki, çizim ile ilgili kısımları kastediyorum. Illustrator’de kalkıp resimle ilgili işlemler yapmak mantıklı olmaz elbette. Ne gibi diye sorulursa, örneğin manşet olarak kullanacağınız bir yazının 3D olarak görünmesi, renklerinin müdahalesi Illustrator’de daha kolay olabilmektedir. Ayrıca Photoshop’a aktardıktan sonra herşey bitmiyor, bilakis Layers panelinde nesneye sağ tıklayıp düzenle dediğinizde o nesne Illustrator’de açılıyor ve dosyayı kaydedip kapattığınızda Photoshop’ta otomatikman düzelmiş olduğunu görüyorsunuz.

Afiş çalışmalarında diğer bir başlangıç yöntemi, yapılan başarılı afiş çalışmalarını dikkatlice incelemek ve ilham almaktır. İlk başlarda öğrenmek amaçlı bazı başarılı afişleri aynen kendinize uyarlayarak çalışmak size çok şey katacaktır. Örneğin, film afişleri bu konuda en güzel örneklerdir. Ayrıca çeşitli kampanyalar, duyurular, haberler, yarışmalar için yapılan afiş örneklerini toplayın, arşivleyin, yeri ve zamanı geldiğinde en kötü bir afiş çalışması bile size yerleşim, renk gibi konularda ilham verebilir. Güzel afiş örnekleri için DeviantArt.com web sitesinde arama yapabilirsiniz. (Poster diye arama yaptığınızda karşınıza pek çok örnek çıkacaktır.)

Diğer bir husus da, çalışmalarınızı bir usta, hoca, ya da bu konuda gözü iyi olan kimselerle paylaşmak, görüşlerini almaktır. Sizi pohpohlayıcı olanları değil, size yol gösterici insanları seçmek en mantıklısı olacaktır. İlk başlardaki eksikliklerinizi kapatarak ilerlediğinizde, eminim yakın bir süreçte başarılı bir afiş tasarımcısı olabilmek için önünüzde hiç bir engel kalmayacaktır.

(Sanalkurs Soru-Cevap‘da bir soru üzerine yazdığım cevabı müstakil olarak buraya da aldım, belki yol gösterici olabilir.)

Okumaya Devam Et
4 Yorum

1 Yorum

 1. nuri temiz

  26 Mayıs 2011 / 12:36

  sayın hocam kültür mantarı işi yapacağım, web sitem var adresim http://www.kulturmantar.com ama anlattıklarınıza yakın bir site tasarlayacam, gerçekten akıcı bir bilgi verdiniz tşk ederim

 2. Derya

  25 Eylül 2012 / 15:17

  Merhaba tasarımlarım için corel yada illustrator kullanıyorum lakin photoshoptaki esnekliğimde hazırlamayı çok daha fazla isterdim…

  “smart vector nesne olarak Photoshop içine aktarılılması ” hususunda biraz daha fazla detay alabilirmiyim ?

 3. Deniz Eryılmaz

  31 Aralık 2016 / 10:41

  Teşekkürler

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Grafik Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI