SOSYAL AĞLAR

Web Tasarımcı İçin İlk Adımlar

Web Tasarım

Web Tasarımcı İçin İlk Adımlar

slide-01[1]Ne olmak istediğine karar verdikten sonra geriye kalan tek şey çalışmak. Web tasarımcı olmak da haliyle ciddi bir araştırma, takip ve çalışma gerektiriyor. Yabancı dil bilgisi iyi bir düzeyde olmalı.

Kendini kabul ettirebilmek için ciddi çalışmalar ortaya koymak lazım, bu da biraz maddi konularda taviz vermeyi icap ettiriyor.

Web tasarım temelleri ve tekniklerini en güzel şekilde öğrenmek, yabancı kaynakların bolluklarından azami derecede istifade etmek ilk başlangıç noktası olabilir. Deviantart.com (veya başka portfolio siteleri) üzerinde yapılmış tasarımları incelemek bu aşamanın önemli bir adımı.

Biraz çizim yeteneği olması çok ciddi bir artı olmasına rağmen, illa da şart değil. Önemli olan ortaya kullanışlı ve görselliğinin üst düzeyde olduğu çalışmalar çıkarmak. Görsellik ve kullanışlılık ayrılmaz bir bütündür, bunu unutmamalı. Daha fazla bilgi için buradaki pekçok yazıya göz atılmasında yarar var.

Önemli adımlardan biri de, yaptığı kayda değer paylaşımlarla insanlara faydalı olmak arzusu doğrultusunda forumlarda veya ilgili mecralarda aktif olarak yer almak. Soruları cevaplamaya çalışmak (Sanalkurs Forum) ve doğru bölümlerde doğru sorular sormak sizi hep bir adım yukarı taşıyacaktır.

Soruları cevaplamanın avantajı şudur:

Biri bir soru sorduğunda muhtemelen sabırsızca cevabını bekliyordur. Siz bu soruyu internette araştırıp cevapladığınız zaman bir taşla 4 kuş vurmuş oluyorsunuz:
1) Öncelikle sorunun cevabını biliyorsanız bilginizi tekrarlamış ve tazelemiş oluyorsunuz -ki son derece güzel ve önemini herkes kabul eder.
2) Sorunun cevabını bilmiyorsanız Google’da aramaya başlıyorsunuz. Ararken yeni yerler keşfediyor, hatta böyle bir sorunun cevabına nasıl ulaşacağını öğreniyorsunuz.
3) Araştırma sonunda sorunun cevabını siz de öğreniyorsunuz.
4) Muhtemelen soruyu soran cevaptan yararlandığı gibi sonradan arama yapan pek çok kişi de bu cevaba ulaşabiliyor ve yararlanıyor.

Önce bilgiyi artırmak, sonra pratikleri çoğaltmak, sonra da ufak tefek projelerde gönüllü veya ücretli olarak görev almak, takip edilecek yollar arasında sayılabilir.

Kısacası, önce yol haritasını çizmek, sonra yola revan olmak lazım.

Okumaya Devam Et
6 Yorum

1 Yorum

 1. Murat

  26 Haziran 2011 / 15:23

  Ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim elektrik-eletronik öğrenciliğim süresince para kazanmak için ve merakımdanda dolayı web site açmak istiyorum.Ama görüyorumki bu şey hiç te kolay değil.iyi bir bilgisayar kullanıcısıyım.Ama şimdi nerden ne şekilde başlayacağımı bilmiyorum bana bir yola haritası sunar mısınız.Mail adresime yollarsanız sevinirim.bu gün tüm yazılarınızı okuyacağım.nasıl başlamalıyım hangi programlar pc de olmalı bu programları nasıl temin ede bilirim yardımcı olursanız sevinirm maillinizi bekleyeceğim.

  • Ali Erdoğan

   19 Temmuz 2011 / 19:59

   Bende çok profesyonel bir designer değilim fakat fikrimi belirtmek istedim. İlk önce nasıl bir site tasarlayacağını planla. İkinci adım olarak çok acemiysen veya hiç bilgin yoksa SanalKurs.Net adresinden yardım alarak dreamwaver kullanmayı öğrenebilirsin. Planladıgın tasarımı hayata geçirebilmen için bana göre en önemli 2 program Dreamwaver Fireworks ikiside Adobe’nin yazılımlarıdır. Sayfanı tasarladıkdan sonra 1 domain (Alan adı) 1 hosting (dosyaları atacagın alan) işlem tamamdır.

 2. Cafer

  28 Ocak 2012 / 08:56

  ben bir grafiker olmama rağmen bir de web merakım var aslında bu merakım 3 yıldan beri var neden se hep host ve domain almama rağmen kendimi bir türlü eğitme şansına sahip olamadım bende bir başlangıç yapmak istiyorum bu nedenle bir yol göstermenizi istiham ediyorum
  saygılarımla

  • Enesis

   02 Şubat 2012 / 04:58

   öncelikle hiçbir bilgin yoksa html ve css ögrenmelisin bu iki dilde web dilinin en kolay olanıdır ögrenmek ve uygulamak açısından bunları iyi ögrendigini düşünmeye başladıgında php yada diger dilleri dinamik site oluşturmak için ögrene bilirsin bu arada bende grafikerim ve web tasarımını okulu bitirdikten sonra ögrendim 😀

 3. Burak CEBEL

  01 Şubat 2013 / 00:43

  Emeğinize sağlık . Hiç sıkılmadan sonuna kadar okudum , çokta hoşuma gitti .

 4. su

  07 Kasım 2013 / 19:29

  merhabalar ben BÖTE mezunuyum sevdiğim bölümü okuyamadım bari okuduğum bölümü seveyim en azından çabalayayım dedim ve en eğlenceli alan olan web tasarımından başlayayım dedim okuldayken asp ile basit bir site yapmıştık photoshop az biraz biliyorum ve öğrenmeye de devam ediyorum çok ilgimi çekiyor ancaaak kendime bir yol çizemiyorum forumlarda çok kafası karışıyor insanın şimdi ben nereden nasıl başlamalıyım asp yi bırakıp php yi mi öğrenmeliyim belki bana da somut bir kaç öneriniz olur yol haritamı belirlemek adına. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI