SOSYAL AĞLAR

Site Tasarımı İpuçları ve Sırları

Web Tasarım

Site Tasarımı İpuçları ve Sırları

İyi bir tasarımın önemi

Web siteleri içerik ve görsellik olarak değerlendirilir. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, eğer görsel tasarımınız hoş değilse ziyaretçiler sayfanızdan rahatsızlık duyacaklardır.Hiç kimse her gözün aynı zevki paylaştığı web tasarımları yaratma becerisi ile dünyaya gelmemiştir. Eğer Yahoo gruplarına dikkat etmişseniz, grup sahiplerinin sayfalarını istediği gibi ayarlayabileceği renk kombinasyonları bulunmaktadır. Birçok kimse kırmızı arka plan kullanır, üzerinde de göz alıcı bir efektle oluşturulmuş mavilikte yazılar vardır. Yahoo’nun bütün renk kombinasyonlarını kullanabilme imkânı sağlamasına rağmen, çoğu yanlış renkleri seçmektedir.

Web site tasarımında dikkat edilecek noktalar

Web site tasarımı bir defaya mahsus bir faaliyet değildir. Hemen hemen bütün web siteleri tasarımlarını yeni veya daha iyi bir tasarımla çoğu zaman değiştirmektedirler. Teknolojideki ilerlemelerle birlikte daha iyi bir tasarımı temin eden yeni ihtimalleri, önceliği sağlayan kod değişikliklerini göz önünde bulundurmak icap etmektedir.

Sade ve basit olun:

Sade bir web site tasarımı kullanıcı dostudur. Kompleks scriptler kullanarak karmaşık bir link düzeni oluşturmayın ya da farklı tarayıcılarla izlenemeyen resimler kullanmayın. Eğer karmaşık bir navigasyon kullanıyorsanız arama motorları sitenizi gerektiği gibi indeksleyemeyecektir. Yüklenmesi uzun sürecek olan büyük hacimli resimlerinizi minimize edin. Kullanıcıların dikkatini çekmek için daha küçük ikonlar kullanın.

Okunabilir ölçüde yazı tipi ve boyutu:

Standart yazı tipi boyutu “-1” (stilleri kullanıyorsanız: 11 veya 12 px) olarak kullanılır. Ziyaretçiler böylece içeriğinizi kolayca okuyabilirler. Ayrıca font seçimi de çok önemlidir. Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif isimli fontlar en yaygın kullanılanlarıdır. Comic Sans gibi süslü font kullanmaktan kaçının (şahsi web siteniz değilse). Hantallığı ortadan kaldırmak için satırlar arasında uygun derecede boşluklar (12 px ya da o civarda) kullanın.

Gözü rahatsız etmeyen renkler kullanın:

Renk seçimi kişisel bir zevk meselesidir, kişinin kendi bakış açısını yansıtır. Her webmaster veya tasarımcı kendinin en sevdiği renk kombinasyonunu kullanmak ister. Bununla birlikte, web sitenizin renk kombinasyonu hakkında karar verirken, bunu arkadaşlarınız veya kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre belirlemek en akıllıca karar olacaktır. Ama sonuçta web’te sorunsuz görüntülenen renk tonları en iyi seçim olacaktır.

Web sayfa boyutları:

Bir web sayfasının boyutlarını belirlemek bakış açısına göre farklılık gerektirir. Çok başarılı olan ticari web siteleri web sayfalarının ebatlarının sınırını kaydırma çubuğu olmaksızın 600×600 şeklinde görünebilir bir alana yayarlar. Yatay kaydırma çubuğundan kaçınmak için, sayfa düzeninizi tarayıcı penceresine uzayan ve yayılan bir şekilde ayarlayabilirsiniz (stretch). Bazen bu durum, özellikle yüksek çözünürlüklü ekranlarda, resim ve yazıların pozisyonlarını değiştirerek birbiri üstüne bindirebilir. En iyi seçim bir div içine yerleştirerek belirli bir boyutta, 750 ya da 775 ile sınırlandırmaktır. Örnek için bu web sayfasının düzenine bakabilirsiniz.

Dosya boyutlarınıza bir sınır koyun:

Web sayfasının boyutu yazı, resim ve diğer (javascript, flash vb.) dosyaların durumuna göre farklılık arz eder. Görüntülenebilmesi için tarayıcı bunları kullanıcının bilgisayarına yükleyecektir. Sayfa boyutu yüksek olan web siteleri yüksek bant genişliği gerektirir ve bu da çok kritik bir durumdur. Bununla birlikte, yüklenme süresini asgari seviyede tutmanız da çok büyük önem taşır. Birçok insan sizin gibi yüksek hızda internet bağlantısına sahip olmayabilir. Küçük boyutlu sayfalar çok daha hızlı yüklenir. Yahoo, Google gibi büyük hizmetler veren sayfalara baktığınızda onların hemen hemen hiç resim vb. ağırlaştıracak unsurlar kullanmadığını görürsünüz, bu yüzdendir ki, siteleri çok hızlı yüklenir.

Çok grafik kullanma ve hızlı yüklenme arasında bir tercih yapmanız sayfanızın kalitesini de belirleyecektir. Sayfa boyutu giriş sayfanız için en az 35 KB’tan aşağı olmalıdır. Ancak, ticari siteler için bu mümkün değildir, çünkü dikkat çekebilmek için ürünlerinin çoklu resimlerini sunabilmek zorundadırlar. Genel bir ifadeyle belirtmek gerekirse, eğer sayfanız 8 saniyeden daha uzun bir sürede yükleniyorsa ziyaretçinizin uzaklaşması an meselesidir.

İpuçları ve Sırlar

– HTML içinden Javascript kodlarını ve stilleri harici .js ve .css dosyaları olarak kullanın. Her HTML sayfasından bu harici dosyalara bir link oluşturun. Tarayıcılar bu dosyaları sade bir kez yüklerler ve bunlar kullanıcının bilgisayarında tutulur. Bu da HTML sayfalarının açılma hızını artırır ve tek bir sayfanın boyutu da önemli ölçüde küçülür.

– Yazıları ve grafikleri ayırt edici bir arka plan kullanın. Örnek için movies.com gibi bir medya sitesine bakabilirsiniz. Bu site, koyu renkte bir arka plan, açık renkte yazılar ve bir sinemaseverin hoşlanabileceği şekilde ayarlamalar kullanmaktadır. Yazıları kolayca okunabilir ve site kolayca gezilebilir.

– Kırık link olup olmadığını düzenli olacak kontrol edin. Böyle durumlarda bir link kontrol edicisi ya da 404 hataları (File not found – Dosya bulunamadı) listesi kontrol eden log (günlük) dosyaları siteniz için can simidi olacaktır. Harici sitelere olan bağlantılarınızı da link izleme araçları kullanarak sürekli kontrol altında tutmanız sitenizin verdiği güveni ve kullanışlılığı artıracaktır.

Not: Bu yazının hazırlanmasında Jenkins-Klepp’in orjinal yazısından çeviriler yapılarak faydalanılmıştır.

Okumaya Devam Et
3 Yorum

1 Yorum

 1. orçun

  14 Aralık 2010 / 23:02

  Bu değerli paylaşımınız için teşekkür ediyorum benim işime yarıycağı gibi birçok tasarımcı adayları diyelim herkesin işine yarıyacaktır.

 2. zeynep

  02 Nisan 2014 / 17:46

  ben 11. sınıf web tasarım öğrencisiyim ilk defa bu sene görüyorum bi site yapıp hocaya göstercem onun için biraz araştırma yaptım şöyle bi sitenizi göz gezdirdim gerçekten hoş ve sade olmuş hele arka plana bayıldım ve butonlarınıza rica etsem bu adresten bana buton ve arka plan resimleri gönderebilirseniz çok memnun olurum site atatürk ün hayatı olcak şimdiden teşekkür ederim fikir sahibi oldum 🙂

 3. zeynep

  02 Nisan 2014 / 17:49

  ve sitenizin boyutları ne kadar onu çok merak ettim gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş 🙂

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI